Для того щоб у колективі склався сприятливий клімат, працівники повинні чітко бачити, приймати і розуміти загальні цілі та особисті завдання. Вони, як і способи досягнення цілей та вирішення завдань не повинні входити в протиріччя з особистими інтересами та переконаннями співробітників. Великий колектив або маленький, одного чи всі віку чи різного, чоловіки це в більшості або жінки – складно буде уникнути конфліктів, непорозумінь і нерозуміння. Складно в тому випадку, якщо загальна атмосфера в колективі, м’яко кажучи, несприятлива. А ось якщо мікроклімат всередині компанії позитивний і сприятливий, то всі розбіжності сприймаються не як конфліктна ситуація, а як нормальний робочий процес. Можна зробити висновок про те, що кожен керівник має суттєвий вплив на особливості морально-психологічного клімату, ставлення людей до виконуваної діяльності, задоволеність процесом роботи або навчання.
Будівництво психологічного клімату, згуртованості колективу – це найважливіша справа не тільки адміністрації, але і кожного члена колективу. Лідер – це людина, яка здатна, завдяки своїм особистим якостям, впливати на окремі особистості та групи для спрямування їх зусиль на досягнення цілей організації. Відношення людини у роботі залежить від наявності відповідної винагороди за якісну роботу, як і розмірних стягнень за нереалізовані завдання.
Психологічний Клімат: Як Створити Здорову Атмосферу В Трудовому Колективі?
Один топ-менеджер прославився тим, що дуже швидко вирішив проблему нерозуміння в колективі одним простим рішенням. Люди в офісі були обурені і бурхливо обговорювали в кулуарах огидного керівника. Через деякий час фахівці з персоналу з подивом виявили, що колектив став більш згуртованим. І так вийшло завдяки тому, що людей об’єднала так звана «дружба проти одного ворога». Клімат називають сприятливим, якщо в колективі панує атмосфера доброзичливості, турботи про кожного, довіри і вимогливості. Якщо члени колективу готові до роботи, виявляють творчість і досягають високої якості, працюючи без контролю і несучи відповідальність за справу.
Як Викладачеві Формувати Атмосферу В Класі?
Вплив мікроклімату в колективі досить велика — він впливає на загальну працездатність співробітників, яка може знижуватися в стресових ситуаціях. Поняття мікроклімату в колективі не є предметом розгляду з точки зору законодавства за винятком випадків, коли розглядаються саме фізичні кліматичні умови. У більшості випадків, під кліматом у колективі мається на увазі саме соціально-психологічний клімат, як позначення оптимальних умов для взаємодії співробітників, які знаходяться в ньому. Більш детально про соціально-психологічний клімат як поняття, можна прочитати в окремій статті, далі ж буде розглядатися безпосередньо практична інформація. Завдяки якій керівник або менеджер з персоналу можна буде забезпечити ефективне функціонування підлеглих і збільшити продуктивність праці.
Позитивне Сприйняття Себе Як Батька Або Матері – Поради Та Рекомендації
Це зміцнює зв’язок в робочій групі та сприяє підвищенню ефективності спільної роботи. Згуртованість колективу визначається насамперед ціннісно- цільовою і мотиваційною єдністю його членів. Саме ці умови характеризують індивідуальну поведінку співробітників колективу і ступінь їх внутрігрупових зв´язків, а також рівень згуртованості щодо об´єктів, які суттєво важливі для груп в цілому. Міра спільності мети, позиційної і мотиваційної єдності в групах і колективах неоднакового рівня розвитку буде різною.
- Рівень індивідуальної внутрішньої атмосфери в компанії обумовлений внутрішнім станом працівника.
- Регулярне проведення командотворчих заходів, тренінгів з комунікації та стрес-менеджменту може значно покращити атмосферу в колективі.
- Привабливість роботи завжди підвищують такі мотиватори, як гідна оплата праці, хороші умови, справедливий і своєчасний розподіл відпусток, перспективи кар ‘єрного зростання.
- І якщо атмосфера в колективі не дуже, то чекати продуктивності та тривалого «терміну життя» окремих співробітників не доводиться.
Розуміння та урахування цих факторів можуть сприяти покращенню психологічного клімату в робочому колективі. Після того, коли очевидні проблеми усунені, слід перейти до зміцнення зв ‘язків між співробітниками, проводячи спеціальні заходи в неробочий час. Формування сприятливого психологічного клімату в колективі може бути тривалим процесом. Однак така стратегія дозволяє зняти напругу, а також допомогти працівникам перейти з рівня суто ділової взаємодії на дружню. Успішна комунікація в робочій групі має велике значення для створення позитивного психологічного клімату. Відносини між співробітниками впливають на загальний настрій, атмосферу та середовище в колективі.
Необхідно також приділяти увагу конфліктам, оперативно їх вирішувати та запобігати ескалації. Підтримка балансу між роботою та особистим життям співробітників сприяє зниженню напруженості та зміцненню довіри. Забезпечуючи комфортні умови праці, компанія створює сприятливе середовище для зростання та розвитку кожного співробітника, що в результаті позитивно впливає на загальну ефективність роботи.
Якщо в колективі кожен захищений, відчуває причетність до всього, що відбувається і активно вступає в спілкування. Сумісність співробітників, які входять до колективу, їх взаємовідносини є також важливою умовою ефективної роботи колективу. Між людьми, зайнятими спільною працею, виникає проблема психологічної сумісності, яка забезпечує особисте задоволення від роботи, дружні стосунки і на цій основі – успіх колективної праці. Дослідники підкреслюють, що наявність такої мішені для агресії є лише тимчасовим способом для групи позбутися напруги. Коріння проблеми залишаються незачепленими, і коли “цап-відбувайло” покине групу, його місце займе інший – і мікроклімат в колективі цілком можливо, що це буде один з членів колективу.
Цілі, відповідні певному типу особистості, підвищують ентузіазм співробітників, покращують настрій, необхідний для продуктивної роботи і отримання задоволення від неї. А психологічний клімат прямо асоціюється з внутрішньою позицією його учасників. Існують дві вихідні точки, в яких ми можемо перебувати, говорячи про мікрокліматі в колективі – це первісне формування команди та проблеми вже існуючої. І в цих двох точках дії, що стосуються мікроклімату в колективі, відповідно, можуть відрізнятися. До прикладів з об’єднуючими труднощами також можна віднести і вже стали звичними ігри та тренінги для колективів з командоутворення. Командам потрібно здобувати умовний приз або добиратися до умовної мети.
Ще одна досить поширена причина, через яку погіршується психологічний клімат у колективі, – це ті несприятливі умови, в яких змушений жити окремо взятий співробітник. Можливо, у нього не найкращі умови існування, погане харчування, складності у взаєминах з родичами і т. Ще одна часта причина несприятливої обстановці в робочому середовищі – це труднощі комунікації між самими співробітниками. Цей пункт включає дотримання трудовим графіком, відсутності надлишкових робочих годин або як альтернатива належну винагороду за понаднормову роботу. У працівника, здатного планувати відпочинок, дозвілля, не турбуючись про необхідність затримок на роботі, створюється позитивне ставлення до компанії.
Рівень індивідуальної внутрішньої атмосфери в компанії обумовлений внутрішнім станом працівника. Ведучий пропонує учасникам підійти до фліпчарту знайти свої стікери, де записані очікування від тренінгу. Потім кожен учасник по черзі зачитує зі стікера очікування від заняття, говорить свої враження від тренінгу та підсумовує, чи вони виправдалися. Звичайно, проведення методичних днів або творчих зустрічей педагогів нерідко потребує додаткових часових витрат, однак подібні заходи надовго залишаються в пам ‘яті педагогів як яскраві і незабутні події.
Багато у чому психологічний стан колективу залежить і від уміння його членів свідомо жити за його законами, підкорятися установленим вимогам і порядкам. Провівши оцінку особливостей атмосфери в колективі, можна визначити ті слабкі місця, які необхідно скорегувати. Створення психологічного клімату в колективі – це завдання кожного відповідального керівника. Адже нерідко продуктивність праці падає, коли співробітники психологічно несумісні між собою або ж у когось із працівників є така особистісна властивість, як банальна тяга до створення конфліктних ситуацій. Створення сприятливого психологічного клімату вимагає зусиль з боку керівництва і всіх членів колективу.